Ako vybrať strešnú krytinu?
Aj pri stavbe domu sa nájdu veci, v ktorých máme hneď jasno. Väčšina z nich však patrí do inej kategórie a musíme sa nad nimi zamýšľať z viacerých hľadísk. K takýmto patrí aj výber strešnej krytiny. Vyberať môžete z viacerých materiálov. Postupne si ich predstavíme.
Keramická strešná krytina
Hlina sa ako stavebný materiál používa už niekoľko tisícročí. Vďaka moderným technológiám patrí medzi najkvalitnejšie materiály aj pri výrobe strešnej krytiny. Keramická škridla sa vyrába z kombinácie ílu, hliny a vody a vypaľuje sa pri vysokých teplotách. Výhodou je jej dlhovekosť. Kvalitná keramická krytina má životnosť až 100 rokov.
Ak sa rozhodnete pre keramickú krytinu, oceníte dobré odvádzanie vlhkosti a tepla. Odoláva tiež výkyvom počasia a je vhodná aj do oblastí s teplotami hlboko pod nulou. Keramická škridla je navyše stálofarebná. Je to preto, že farba sa do nej pridáva už pred výpalom. Použitie pálenej keramickej krytiny sa odporúča od sklonu strechy minimálne 22°.
Betónová krytina
Betónová krytina sa vyrába z piesku, cementu, oxidu železa a vody. Tvarom aj farbami sa ponáša na keramickú. Ak sa rozhodnete pre betónové škridly, hľadajte kvalitnejšie produkty s povrchovou vrstvou, ktorá prekrýva póry betónu. Táto vrstva zvyšuje odolnosť krytiny voči vode, machu a nečistotám. Aj betónová krytina má dlhú životnosť. Je to až 100 rokov. V porovnaní s keramickou je však o niečo ťažšia.
Plechová krytina
Pod plechovou krytinou si nemusíte predstaviť nevzhľadné strechy pokryté plechom, ako tomu bolo v minulosti. Plechová krytina je na prvý pohľad na nerozoznanie od bežnej škridly. Rozdiel spočíva najmä v jej vlastnostiach. Oproti ostatným krytinám má výhodu v nízkej hmotnosti. Môžete ju použiť na strechu už od sklonu 7°. Nízka hmotnosť znamená aj nižšie náklady na krov. Nižšia je tiež cena plechovej krytiny. Konečná cena závisí od hrúbky a kvality povrchovej úpravy. Životnosť plechovej krytiny je 50 rokov. Na dosiahnutie tejto životnosti je potrebná okrem kvalitného materiálu aj správna montáž.
Plechová krytina dobre odoláva poveternostným vplyvom, preto je vhodná aj na veterné miesto. Menšou nevýhodou je vyšší hluk pri dopade dažďových kvapiek. Ak vás zaujíma materiál, z ktorého sa vyrába, je to pozinkovaný oceľový plech alebo zmes titánu a zinku. Na plech sa pridávajú vrstvy na ochranu proti korózii, farebný náter, PVC fólia na ochranu pre poškriabaním a povrchový lak.
Asfaltová krytina
Posledným materiálom, ktorý spomenieme, je asfaltový šindel. Je to krytina, ktorá dobre odoláva aj extrémnym podmienkam, ako je krupobitie, silný vietor a sneh. Asfalt dobre tlmí zvuk a udržiava si farbu aj pri pôsobení UV žiarenia. Výhodou je odolnosť voči usádzaniu machu.
Asfaltový šindel sa vyznačuje nízkou hmotnosťou. Je možné ho montovať na strechy so sklonom od 15°. Je však potrebné vynaložiť vyššie náklady na krov kvôli nutnosti vyhotovenia plného debnenia. Dôležité je tiež dodržať vhodnú teplotu na realizáciu strechy. Mala by byť v rozmedzí 15 – 25°C. Životnosť tohto typu krytiny je do 50 rokov. Degradácia materiálu však môže začínať už po pätnástich rokoch.