Ako vybrať pozemok pre váš dom

Sen o novom bývaní začína výberom vhodnej lokality a pozemku. Skôr, než spravíte konečné rozhodnutie, budete musieť zvážiť mnoho premenných. V nasledujúcom krátkom návode sa dozviete, čo všetko by ste mali vziať do úvahy, kým kúpite konkrétny pozemok.

Lokalita na bývanie

Ako prvé sa rozhodnite, v akej lokalite by ste chceli bývať. Jej výber bude závisieť od viacerých faktorov:

  • Dedina alebo mesto — ceny sú vyššie v meste a nižšie na dedine. Tu preto záleží aj na vašich finančných možnostiach. Okrem toho sa riaďte podľa vašich preferencií. Máte radi rušnejší život mesta alebo hľadáte pokojné prostredie vidieka a blízkosť prírody?
  • Občianska vybavenosť — podľa potrieb vašej rodiny sa informujte, či sa v danej lokalite nachádza škola, škôlka, zdravotné stredisko, obchod, pošta, ihrisko, možnosti športovania a podobne. Uvažujte tiež do budúcnosti. Lokalita by vám mala vyhovovať aj o 10 či 15 rokov. Ideálne je, ak sa na jednotlivé miesta viete dostať do 15 minút.
  • Dopravná dostupnosť — vopred si ujasnite, koľko času budete ochotní venovať dochádzaniu do práce či vozeniu detí do školy. Zistite si, ako dlho trvá cesta do vyhliadnutej lokality aj počas dopravnej špičky. Dôležitá je tiež pravidelnosť spojov MHD.
  • Bezpečnosť — iste vás bude zaujímať tiež miera kriminality v oblasti. Všetky informácie nájdete na štatistickom úrade alebo miestnej polícii.

Na čo myslieť pri kúpe pozemku

Keď už máte vybranú lokalitu na bývanie, nasleduje kúpa konkrétneho pozemku. Pred konečným rozhodnutím zvážte nasledovné:

Veľkosť a tvar pozemku

Vhodná veľkosť pozemku závisí od veľkosti domu, ktorý chcete postaviť a tiež od toho, ako by ste chceli využívať exteriér. Pre prízemný dom pre štvorčlennú rodinu počítajte s pozemkom od 500 do 800 m2. Ak snívate o rozľahlom ovocnom sade za domom, budete potrebovať väčšiu rozlohu.

Zvážte aj tvar pozemku. Najvhodnejší je pravidelný tvar, na ktorý budete môcť umiestniť dom podľa vášho výberu a zároveň maximálne využiť plochu pozemku. Vopred by ste tiež mali vedieť, či by ste chceli prízemný alebo poschodový dom.

Čo sa dozviete z územného plánu

V územnom pláne obce sa dozviete mnoho potrebných informácií, ktoré by ste mali poznať ešte pred kúpou. Sú to najmä:

  • Typ pozemku — ide o stavebný alebo iný pozemok? Zmena typu pozemku na stavebný by znamenala prieťahy pred začatím stavby.
  • Koeficient zastavanosti a zelene, maximálny počet podlaží a maximálna výška stavby, odstupové vzdialenosti od okolitých stavieb, ulice a podobne.
  • Informácie o plánovanej výstavbe v okolí.

Ochranné pásma

V územnom pláne nájdete tiež údaje o ochranných pásmach. Jedná sa o ochranné pásma vodovodného a plynového potrubia, kanalizácie, elektrických káblov a stavieb, akými sú napríklad železničná trať, letisko a podobne. V ochrannom pásme nie je možné stavať, čo by mohlo zasiahnuť do vašich plánov na využívanie pozemku.

Dostupnosť inžinierskych sietí

Nie každý pozemok má zavedené inžinierske siete. Ak zavedené nie sú, skontrolujte dostupnosť u ich poskytovateľov. Zavedenie bude tým viac finančne náročné, čím ďalej sa najbližšia prípojka nachádza.

Vlastnícke vzťahy na pozemku

V praxi sa, žiaľ, stáva, že sú na predaj ponúknuté aj pozemky, ktoré nemajú vysporiadané vlastnícke vzťahy alebo sú napríklad súčasťou dedičského konania. Na pozemok tiež môžu byť uvalené plomby alebo záložné práva. Všetky informácie sa dozviete na katastrálnom úrade.

Prístupová cesta a jej vlastníctvo

Aby vám bolo vydané stavebné povolenie, musí na pozemok viesť prístupová cesta. Preverte si, kto je jej vlastníkom. Ak je to súkromná osoba, budete sa musieť písomne dohodnúť na jej využívaní alebo odkúpiť vlastnícky podiel. To bude v praxi znamenať tiež povinnosť podieľať sa na jej údržbe.

admin

Webstránka:

www.projekty-rd.sk

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@projekty-rd.sk